LEKCJE SPECJALNE


ZAMÓW LEKCJĘ

1. PO TORACH W PRZESZŁOŚĆ ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ: Dzieje zamku w Sochaczewie


Lekcja przybliżająca dzieje najważniejszego obiektu architektury monumentalnej Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Wzgórze zamkowe w Sochaczewie, to miejsce, w którym jak w soczewce skupiają się kluczowe wydarzenia historyczne dla miasta i powiatu. To tutaj założono pierwszy Sochaczew, tutaj powstał pierwszy jeszcze drewniany zamek książąt mazowieckich, wymurowany w następnych stuleciach, tutaj wreszcie rezydowali książęta, królowie i urzędnicy związani z historią Mazowsza oraz Polski. Tutaj też zapadały często najważniejsze dla Mazowsza decyzje. Zamek zmieniał się przez wieki. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Dziś po zakończeniu najnowszych badań możemy zaprezentować jego dzieje oraz przemiany architektoniczne w wiarygodny sposób. Możemy również zarysować perspektywy na wykorzystanie warowni w przyszłości. Zajęcia są adresowane przede wszystkim do dzieci oraz młodzieży z Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Będą indywidualnie dostosowywane w zależności od grupy wiekowej.

W przypadku posiadania własnego transportu lekcja może odbyć się na zamku. Lekcja przeznaczona dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu do Muzeum Kolei Wąskotorowej 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji.


2. PO TORACH W PRZESZŁOŚĆ ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ: Brochów to nie tylko Chopin, czyli historia gminy Brochów, miejsca chrztu Fryderyka ChopinaGmina Brochów, przez którą przebiega trasa sochaczewskiej kolei wąskotorowej, kojarzona jest dzisiaj przede wszystkim z postacią wybitnego polskiego kompozytora, jakim był Fryderyk Chopin, ochrzczony 23 kwietnia 1810 r. w kościele obronnym w Brochowie. Miejsce to jednak może poszczycić się wielowiekową historią, która sięga XI w. Teren obecnej gminy Brochów wpisywał się w najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju, takie jak przemarsz wojsk Władysława Jagiełły na Grunwald, insurekcję kościuszkowską, czy chociażby powstanie styczniowe. Uczestniczyły w nich nieprzeciętne osobowości tego miejsca, które są kompletnie nieznane, a godne zaprezentowania. Znajomość lokalnej historii gminy Brochów rozbudzi patriotyzm i nauczy dzieci oraz młodzież poszanowania dla rodzimej tradycji i kultury. W oparciu o pomoce dydaktyczne zostaną wyjaśnione m.in. takie pojęcia jak mała ojczyzna, patriotyzm lokalny, regionalizm, miejsce zamieszkania, a miejsce urodzenia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zgłębić wiedzę historyczną na temat miejsca pochodzenia Fryderyka Chopina.

Lekcja przeznaczona dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu do Muzeum Kolei Wąskotorowej 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji.


3. ZIELONA KOLEJKA: Wyjazdowa lekcja muzealna w sezonie kursowania pociągu Retro (od maja do października)


Ze względu na bliskie sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej Stacja Muzeum Sochaczew jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do przeprowadzenia wyjazdowej lekcji muzealnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom grup szkolnych stworzono ofertę, która łączy w sobie standardową lekcję muzealną z przyjemnością podróżowania koleją i biwakowania na łonie natury. Od 2013 roku, w sezonie przejazdów kolei wąskotorowej, zainaugurowano lekcję Zielona Kolejka, podczas której uczestnicy poznają florę i faunę Puszczy Kampinoskiej w warunkach nieporównanie atrakcyjniejszych niż klasa szkolna.

Przebieg lekcji:
• 9:50 – 10:30 – zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.
• 10:30 – 11:45 – przejazd pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej, podczas którego odbywają się elementy edukacyjne.
• 11:45 – 12:25 – zajęcia w trakcie spaceru po Puszczy Kampinoskiej.
• 12:25 – 12:34 – przejazd pociągiem Retro do Tułowic.
• 12:34 – 14:14 – ognisko z kiełbaskami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, połączone z elementami edukacyjnymi.
• 14:14 – 15:20 – powrót pociągiem Retro do Sochaczewa, podczas którego odbywają się elementy edukacyjne.

Lekcja przeznaczona dla szkół podstawowych. Cena lekcji muzealnej: 45 zł za uczestnika. Opłata dla opiekunów wynosi 19 zł (ubezpieczenie podczas podróży pociągiem Retro + zestaw piknikowy). Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób. Istnieje możliwość wyboru droższego zestawu piknikowego. Cena lekcji zostanie podwyższona o różnicę, zgodnie z cennikiem zestawów.


4. OFERTA SPECJALNA: Dzień w świecie wąskich torów - czyli duża dawka edukacji i zabawy

Świat kolei jest fascynujący. Kiedy połączymy go z edukacyjnymi zabawami i ogniskiem w wyjątkowym miejscu, w otoczeniu zabytkowych lokomotyw i drezyn, jest to scenariusz na niezapomniany dzień. Dzień, w którym dzieci dowiedzą się, jak bezpiecznie zachowywać się przy przejazdach kolejowych i poznają pasjonującą historię kolejnictwa. Bogactwo przyrody Puszczy Kampinoskiej ukazane jest na elementach przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, która posłuży dzieciom podczas gry muzealnej.

Plan spotkania:

1. Zwiedzanie muzealnego skansenu

Muzealny skansen jest idealnym miejscem, aby zapoznać dzieci z wąskotorowym taborem kolejowym. W trakcie zwiedzania dzieci zobaczą prawdziwe urządzenia kolejowe jak zwrotnica czy semafor. Dowiedzą się do czego służą, poznają też zasady bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym i na peronie. 

2. Lekcja w Salonce Jaruzelskiego

Zajęcia w wagonie salonowym mają na celu uświadomienie uczestnikom, że historia kolei jest częścią kultury i myśli technicznej całej ludzkości oraz efektem pracy wielu pokoleń. Uczestnicy dowiedzą się kto i kiedy zbudował pierwszy parowóz, a także gdzie uruchomiono pierwszą linię kolejową. W okresie jesienno-zimowym zajęcia odbywają się w wagonie osobowym typu 1 Aw.

3. Zajęcia w sali edukacyjnej

Podczas zajęć w sali edukacyjnej dzieci poznają zawody wykonywane na kolei. Atrybuty maszynisty, dyżurnego ruchu oraz konduktora uatrakcyjnią zajęcia i pozwolą lepiej zrozumieć uczestnikom sens opowiadanych historii. W tej części spotkania zaplanowane zostały zabawy ruchowe oraz zajęcia plastyczne.

4. Ognisko w muzealnym skansenie

Dużą atrakcją dla dzieci będzie ognisko w wyjątkowym otoczeniu zabytkowych lokomotyw. Przy pieczeniu kiełbasek dzieci wysłuchają ciekawych historii i opowieści kolejowych.

5. Zabawa w skansenie - gra muzealna pn. „Przyroda na wyciągnięcie ręki”

Gra muzealna będzie się odbywała w muzealnym, gdzie znajduje się przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Celem gry jest zintegrowanie grupy, rozbudzenie ciekawości i wywołanie poczucia satysfakcji z rozwiązywania zagadek.

Lekcja trwa 4 godziny (10:00 - 14:00) i przeznaczona jest dla przedszkoli i szkół podstawowych. Cena lekcji muzealnej: 20 zł za uczestnika. Istnieje możliwość wykupienia zestawu ogniskowego za 10 zł od osoby lub przywiezienia własnego prowiantu. Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób.

Rezerwację lekcji proszę o telefon pod numer 517 229 643 lub 506 131 282, bądź wysłać e-mail na adres centrum@stacjamuzeum.pl.


5. CHOINKOWA LEKCJA MUZEALNA: Spotkanie z Mikołajem w Muzeum (od grudnia do stycznia)


Choinkowa lekcja muzealna została przygotowana z myślą o najmłodszych miłośnikach zarówno kolei jak i świątecznej atmosfery. Mikołaj, oprócz tego, że lubi dzieci, jest również miłośnikiem starych lokomotyw. W grudniu i styczniu pojawi się u nas ze swoimi pomocnikami aby spotkać się z naszymi milusińskimi i poopowiadać im wiele ciekawych historii związanych z podróżowaniem koleją. A ma ich naprawdę wiele! Natomiast pomocnicy Św. Mikołaja zagwarantują świetną zabawę podczas kreatywnych zajęć plastycznych oraz zabaw ruchowych. Każdy z naszych małych gości otrzyma poczęstunek oraz paczkę z prezentami.

Plan spotkania:
1. Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem.
2. Zajęcia:
• głośne czytanie bajki „Expres polarny”,
• zajęcia taneczne oraz ruchowe połączone z nauką tekstu piosenki,
• zajęcia plastyczne- tworzenie ozdób choinkowych,
• spotkanie ze Św. Mikołajem, opowieść Mikołaja o jego podróży pociągiem do Muzeum; prezentacja wierszyków i piosenek przygotowanych dla Mikołaja przez dzieci, rozdanie dzieciom prezentów.

Lekcja przeznaczona dla przedszkoli i szkół podstawowych (klasy I – III). Cena lekcji muzealnej: 30 zł za uczestnika- opiekunowie gratis. Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób. Czas trwania: 120 minut. Termin: grudzień 2016 – styczeń 2017.


Oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

   ZAPRASZAMY!