LEKCJE SPECJALNE


ZAMÓW LEKCJĘ

1. LEKCJE SPECJALNE: Dzień w świecie wąskich torów


Świat kolei jest fascynujący. Kiedy połączymy go z edukacyjnymi zabawami oraz ogniskiem w otoczeniu zabytkowych wagonów i lokomotyw, jest to scenariusz na niezapomniany Dzień w świecie wąskich torów. Są to czterogodzinne zajęcia, w trakcie których w przystępnej formie zaprezentowany zostanie tabor wąskotorowy zgromadzony w Sochaczewie, dzieje kolejnictwa, zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei oraz ekologią i pobliską Puszczą Kampinoską. Zajęcia prowadzone będą w zabytkowym, ale ogrzewanym wagonie osobowym, sali edukacyjnej oraz na terenie skansenu, gdzie między innymi odbędzie się gra terenowa oraz ognisko.

Plan spotkania:

1. Zwiedzanie muzealnego skansenu

Na początek odbędzie się spacer po skansenie, w trakcie którego uczestnicy lekcji zapoznają  się  z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Europie. Podczas zwiedzania dzieci zobaczą historyczne lokomotywy, wagony, drezyny, a także urządzenia kolejowe jak zwrotnica czy semafor.

2. Lekcja w zabytkowym wagonie osobowym

Niebywałą atrakcją są zajęcia w zabytkowym wagonie pasażerskim. W sezonie turystycznym jest to słynna Salonka Jaruzelskiego, zaś w okresie jesienno-zimowym ogrzewany wagon typu 1 Aw. W trakcie lekcji uczestnicy poznają dzieje kolejnictwa, dowiedzą się kto i kiedy zbudował pierwszy parowóz, a także gdzie uruchomiono pierwszą linię kolejową.

3. Zajęcia w sali edukacyjnej

Podczas zajęć w sali edukacyjnej dzieci poznają zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei oraz dowiedzą się jakie zawody wykonywane są na kolei. Atrybuty maszynisty, dyżurnego ruchu oraz konduktora uatrakcyjnią zajęcia i pozwolą lepiej zrozumieć uczestnikom sens opowiadanych historii. W tej części spotkania zaplanowane zostały też zajęcia plastyczne.

4. Ognisko w muzealnym skansenie

Dużą atrakcją dla dzieci będzie ognisko w wyjątkowym otoczeniu zabytkowego taboru kolejowego. Możliwość upieczenia kiełbasek w niezwykłej scenerii dodatkowo wzmocni pozytywne wrażenia wyniesione z lekcji.

5. Gra muzealna w skansenie – Przyroda na wyciągnięcie ręki

Ekologiczna gra muzealna będzie się odbywała w oparciu o przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną. Celem gry jest zintegrowanie grupy, rozbudzenie ciekawości i wywołanie poczucia satysfakcji z rozwiązywanych zagadek.

Lekcja trwa 4 godziny (10:00 - 14:00) i przeznaczona jest dla przedszkoli i szkół podstawowych. Cena lekcji muzealnej: 20 zł od uczestnika. Istnieje możliwość wykupienia zestawu ogniskowego za 10 zł od osoby lub przywiezienia własnego prowiantu. Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób.


2. LEKCJE SPECJALNE: Zielona Kolejka wyjazdowa lekcja muzealna w sezonie kursowania pociągu Retro


Ze względu na bliskie sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do przeprowadzenia wyjazdowej lekcji muzealnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom grup szkolnych stworzono ofertę, która łączy w sobie standardową lekcję muzealną z przyjemnością podróżowania koleją i biwakowania na łonie natury. Od 2013 roku w sezonie turystycznym (od maja do września) zainaugurowano lekcję Zielona Kolejka, podczas której uczestnicy poznają florę i faunę Puszczy Kampinoskiej w warunkach nieporównanie atrakcyjniejszych niż klasa szkolna.

Plan spotkania:

- 9:50 – 10:30 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.
- 10:30 – 11:45 – przejazd pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej, podczas którego odbywają się elementy edukacyjne.
- 11:45 – 12:25 – zajęcia w trakcie spaceru po Puszczy Kampinoskiej.
- 12:25 – 12:34 – przejazd pociągiem Retro do Tułowic.
- 12:34 – 14:14 – ognisko z kiełbaskami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, połączone z elementami edukacyjnymi.
- 14:14 – 15:20 – powrót pociągiem Retro do Sochaczewa, podczas którego odbywają się elementy edukacyjne.

Lekcja przeznaczona dla szkół podstawowych (klasy I – III). Cena lekcji muzealnej: 45 zł za uczestnika. Opłata dla opiekunów wynosi 19 zł (ubezpieczenie podczas podróży pociągiem Retro + zestaw piknikowy). Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób. Istnieje możliwość wyboru droższego zestawu piknikowego. Cena lekcji zostanie podwyższona o różnicę, zgodnie z cennikiem zestawów.


Oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

   ZAPRASZAMY!