LEKCJE SPECJALNE


ZAMÓW LEKCJĘ

1. PO TORACH W PRZESZŁOŚĆ ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ: Dzieje zamku w Sochaczewie


Lekcja przybliżająca dzieje najważniejszego obiektu architektury monumentalnej Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Wzgórze zamkowe w Sochaczewie, to miejsce, w którym jak w soczewce skupiają się kluczowe wydarzenia historyczne dla miasta i powiatu. To tutaj założono pierwszy Sochaczew, tutaj powstał pierwszy jeszcze drewniany zamek książąt mazowieckich, wymurowany w następnych stuleciach, tutaj wreszcie rezydowali książęta, królowie i urzędnicy związani z historią Mazowsza oraz Polski. Tutaj też zapadały często najważniejsze dla Mazowsza decyzje. Zamek zmieniał się przez wieki. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Dziś po zakończeniu najnowszych badań możemy zaprezentować jego dzieje oraz przemiany architektoniczne w wiarygodny sposób. Możemy również zarysować perspektywy na wykorzystanie warowni w przyszłości. Zajęcia są adresowane przede wszystkim do dzieci oraz młodzieży z Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Będą indywidualnie dostosowywane w zależności od grupy wiekowej.

W przypadku posiadania własnego transportu lekcja może odbyć się na zamku. Lekcja przeznaczona dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu do Muzeum Kolei Wąskotorowej 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji. Dla szkół z terenu Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego cena lekcji wynosi tylko 60 zł (za grupę do 25 osób).


2. PO TORACH W PRZESZŁOŚĆ ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ: Brochów to nie tylko Chopin, czyli historia gminy Brochów, miejsca chrztu Fryderyka ChopinaGmina Brochów, przez którą przebiega trasa sochaczewskiej kolei wąskotorowej, kojarzona jest dzisiaj przede wszystkim z postacią wybitnego polskiego kompozytora, jakim był Fryderyk Chopin, ochrzczony 23 kwietnia 1810 r. w kościele obronnym w Brochowie. Miejsce to jednak może poszczycić się wielowiekową historią, która sięga XI w. Teren obecnej gminy Brochów wpisywał się w najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju, takie jak przemarsz wojsk Władysława Jagiełły na Grunwald, insurekcję kościuszkowską, czy chociażby powstanie styczniowe. Uczestniczyły w nich nieprzeciętne osobowości tego miejsca, które są kompletnie nieznane, a godne zaprezentowania. Znajomość lokalnej historii gminy Brochów rozbudzi patriotyzm i nauczy dzieci oraz młodzież poszanowania dla rodzimej tradycji i kultury. W oparciu o pomoce dydaktyczne zostaną wyjaśnione m.in. takie pojęcia jak mała ojczyzna, patriotyzm lokalny, regionalizm, miejsce zamieszkania, a miejsce urodzenia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zgłębić wiedzę historyczną na temat miejsca pochodzenia Fryderyka Chopina.

Lekcja przeznaczona dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu do Muzeum Kolei Wąskotorowej 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji. Dla szkół z terenu Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego cena lekcji wynosi tylko 60 zł (za grupę do 25 osób).


3. ZIELONA KOLEJKA: Wyjazdowa lekcja muzealna w sezonie kursowania pociągu Retro (maj - październik)


Ze względu na bliskie sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej Stacja Muzeum Sochaczew jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do przeprowadzenia wyjazdowej lekcji muzealnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom grup szkolnych stworzono ofertę, która łączy w sobie standardową lekcję muzealną z przyjemnością podróżowania koleją i biwakowania na łonie natury. Od 2013 roku, w sezonie przejazdów kolei wąskotorowej, zainaugurowano lekcję Zielona Kolejka, podczas której uczestnicy poznają florę i faunę Puszczy Kampinoskiej w warunkach nieporównanie atrakcyjniejszych niż klasa szkolna.

Przebieg lekcji:
• 9:50 – 10:30 – zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.
• 10:30 – 11:45 – przejazd pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej, podczas którego odbywają się elementy edukacyjne.
• 11:45 – 12:25 – zajęcia w trakcie spaceru po Puszczy Kampinoskiej.
• 12:25 – 12:34 – przejazd pociągiem Retro do Tułowic.
• 12:34 – 14:14 – ognisko z kiełbaskami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, połączone z elementami edukacyjnymi.
• 14:14 – 15:20 – powrót pociągiem Retro do Sochaczewa, podczas którego odbywają się elementy edukacyjne.

Lekcja przeznaczona dla szkół podstawowych. Cena lekcji muzealnej: 45 zł za uczestnika. Opłata dla opiekunów wynosi 19 zł (ubezpieczenie podczas podróży pociągiem Retro + zestaw piknikowy). Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób. Istnieje możliwość wyboru droższego zestawu piknikowego. Cena lekcji zostanie podwyższona o różnicę, zgodnie z cennikiem zestawów.


4. DZIEŃ W ŚWIECIE WĄSKICH TORÓW


Świat kolei jest fascynujący. Kiedy połączymy go z edukacyjnymi zabawami i ogniskiem w wyjątkowym miejscu, w otoczeniu zabytkowych lokomotyw i drezyn, jest to scenariusz na niezapomniany dzień. Dzień, w którym dzieci dowiedzą się, jak bezpiecznie zachowywać się przy przejazdach kolejowych i poznają pasjonującą historię kolejnictwa. Bogactwo przyrody Puszczy Kampinoskiej ukazane jest na elementach przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, która posłuży dzieciom podczas gry muzealnej.

Plan spotkania:

1. Zwiedzanie muzealnego skansenu

Muzealny skansen jest idealnym miejscem, aby zapoznać dzieci z wąskotorowym taborem kolejowym. W trakcie zwiedzania dzieci zobaczą prawdziwe urządzenia kolejowe jak zwrotnica czy semafor. Dowiedzą się do czego służą, poznają też zasady bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym i na peronie. 

2. Lekcja w Salonce Jaruzelskiego

Zajęcia w wagonie salonowym mają na celu uświadomienie uczestnikom, że historia kolei jest częścią kultury i myśli technicznej całej ludzkości oraz efektem pracy wielu pokoleń. Uczestnicy dowiedzą się kto i kiedy zbudował pierwszy parowóz, a także gdzie uruchomiono pierwszą linię kolejową. W okresie jesienno-zimowym zajęcia odbywają się w wagonie osobowym typu 1 Aw.

3. Zajęcia w sali edukacyjnej

Podczas zajęć w sali edukacyjnej dzieci poznają zawody wykonywane na kolei. Atrybuty maszynisty, dyżurnego ruchu oraz konduktora uatrakcyjnią zajęcia i pozwolą lepiej zrozumieć uczestnikom sens opowiadanych historii. W tej części spotkania zaplanowane zostały zajęcia plastyczne.

4. Ognisko w muzealnym skansenie

Dużą atrakcją dla dzieci będzie ognisko w wyjątkowym otoczeniu zabytkowego taboru kolejowego. Przy pieczeniu kiełbasek dzieci wysłuchają ciekawych historii i opowieści kolejowych.

5. Zabawa w skansenie - gra muzealna pn. „Przyroda na wyciągnięcie ręki”

Gra muzealna będzie się odbywała  w oparciu o przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną. Celem gry jest zintegrowanie grupy, rozbudzenie ciekawości i wywołanie poczucia satysfakcji z rozwiązywanych zagadek.

Lekcja trwa 4 godziny (10:00 - 14:00) i przeznaczona jest dla przedszkoli i szkół podstawowych. Cena lekcji muzealnej: 20 zł za uczestnika. Istnieje możliwość wykupienia zestawu ogniskowego za 10 zł od osoby lub przywiezienia własnego prowiantu. Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób.Oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

   ZAPRASZAMY!