PO TORACH W PRZESZŁOŚĆ ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ


ZAMÓW LEKCJĘ

1. PO TORACH W PRZESZŁOŚĆ ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ: Twoja mała ojczyzna


Lekcja w przystępny sposób przybliży uczestnikom historię, zwyczaje i tradycje Sochaczewa oraz ziemi sochaczewskiej, czyli ich małej ojczyzny. Zajęcia są swoistą podróżą w czasie, kiedy w zamku mieszkali książęta i księżniczki, a szlaki przemierzali rycerze w zbrojach. Podczas zajęć będzie można zapoznać się z dawnym ubiorem, uzbrojeniem, czy muzyką. Zostaną zaprezentowane najważniejsze historyczne obiekty regionu, jak zamek książąt mazowieckich w Sochaczewie czy kościół w Brochowie oraz wybitne postacie związane z ziemią sochaczewską jak Fryderyk Chopin. W oparciu o pomoce dydaktyczne zostaną wyjaśnione m. in. takie pojęcia, jak miejsce zamieszkania, a miejsce urodzenia, mała ojczyzna, czy patriotyzm lokalny.

Lekcja przeznaczona dla przedszkoli i szkół podstawowych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji. Dla szkół z terenu Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego cena lekcji wynosi tylko 60 zł (za grupę do 25 osób).


2. PO TORACH W PRZESZŁOŚĆ ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ: Dzieje ziemi sochaczewskiej
Ziemia sochaczewska to dziś terytorium zapomniane, bądź definiowane w sposób nieprawidłowy. Nie możemy jednak zapomnieć, że to jednostka, której powierzchnia w okresie XIV – XVIII w. znacznie przekraczała obszar dzisiejszego powiatu sochaczewskiego. Spuścizna dziejowa i kulturowa ziemi sochaczewskiej jest interesująca i warta poznania. Szczególnie, gdy uświadomimy sobie, że w okresie największej prosperity na jej obszarze znajdowało się 7 miast i 265 wsi: od Łowicza na zachodzie, przez Mszczonów i Grodzisk na południu, Leszno i Kampinos na wschodzie, po linię Wisły na północy. Lekcja ta stanie się pretekstem do zapoznania się ze współczesnymi atrakcjami turystycznymi dawnej ziemi sochaczewskiej. Spodziewać się zatem można informacji o Łowiczu, Żyrardowie, Mszczonowie, Grodzisku Mazowieckim, Kampinosie, Bolimowie, czy Wiskitkach, ale również o miejscowościach związanych ze współczesnym powiatem sochaczewskim, czyli Brochowie, Iłowie, Rybnie, Młodzieszynie, Teresinie i Nowej Suchej. Szczególne miejsce podczas zajęć przeznaczymy na prezentację dziejów miejscowości, które były stacjami sochaczewskiej kolei wąskotorowej (Sochaczew, Chodaków, Brochów, Tułowice). Zajęcia są adresowane do dzieci i młodzieży z Sochaczewa oraz powiatu sochaczewskiego, a także powiatów ościennych. Będą indywidualnie dostosowywane w zależności od grupy wiekowej oraz miejsca pochodzenia uczestników.

Lekcja przeznaczona dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji. Dla szkół z terenu Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego cena lekcji wynosi tylko 60 zł (za grupę do 25 osób).


3. PO TORACH W PRZESZŁOŚĆ ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ: Dzieje Sochaczewa w zarysie
Sochaczew to jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Lokowane przez książąt mazowieckich jeszcze w XIII i w XIV w., było jedną z ważniejszych rezydencji tych władców. Po włączeniu do Korony w 1476 r. zostało wymienione przez Jana Długosza wśród 48 najznaczniejszych miast i miasteczek Królestwa Polskiego. Dziś dawniejsze dzieje tego zniszczonego przez liczne konflikty zbrojne miasta są niemal zupełnie nieznane. Stwarza to przestrzeń do poprowadzenia ciekawej lekcji regionalnej, pozwalającej zapoznać się z wielką historią swojej małej ojczyzny. Dzięki zajęciom będzie można poznać dzieje naszego miasta w zarysie od jego początków do XIX w. Lekcje są adresowane do dzieci i młodzieży z Sochaczewa oraz powiatu sochaczewskiego. Będą indywidualnie dostosowywane w zależności od grupy wiekowej oraz miejsca pochodzenia uczestników.

Lekcja przeznaczona dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji. Dla szkół z terenu Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego cena lekcji wynosi tylko 60 zł (za grupę do 25 osób).


Oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

   ZAPRASZAMY!