O MUZEUM


6 września 1986 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jednostka powstała jako oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w oparciu o tabor, budynki, infrastrukturę oraz w dużym stopniu załogę zlikwidowanej 30 listopada 1984 r. Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Od 1 kwietnia 2016 r. jednostka stała się filią Stacji Muzeum w Warszawie, nowej instytucji kultury, powołanej po likwidacji Muzeum Kolejnictwa, przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz PKP S.A.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest jednym z niewielu miejsc na Starym Kontynencie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru w Polsce, a według niektórych również w Europie. W skansenie znajdują się aktualnie 143 jednostki taboru wąskotorowego, a kilkadziesiąt kolejnych oczekuje na zapleczu muzeum na konserwację. W sumie zdeponowanych jest tu aż 226 pojazdów kolejowych, dedykowanych na różne szerokości toru, zaś kolejnych 36 obiektów przekazanych zostało w użyczenie różnym podmiotom w całej Polsce. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcję muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce. Tu szczególne miejsce zajmuje wystawa stała pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984" oraz nowa makieta pn. "Sochaczewska Kolej Dojazdowa".W sezonie turystycznym – od końca kwietnia do końca października – jednostka organizuje wycieczki po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej. Podróż odbywa się zabytkowym pociągiem Retro, prowadzonym przez lokomotywę spalinową Lxd2-342 lub zabytkowy polski parowóz Px29-1704


Wielu niezapomnianych wrażeń dostarcza 18-kilometrowa trasa wiodąca z Sochaczewa poprzez pełne uroku miejsca. Niespełna kilometr od stacji początkowej kolei znajduje się najcenniejszy zabytek miasta – ruiny zamku książąt mazowieckich. Wzniesiony na wysokim wzgórzu nad Bzurą, zrewitalizowany w 2013 r. obiekt, pochodzi z XIV-XVII w. W Sochaczewie warto również odwiedzić Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą, posiadające unikalne pamiątki związane z największą bitwą wojny obronnej Polski 1939 r.

Położona w pobliżu Sochaczewa Żelazowa Wola, znana jest przede wszystkim jako miejsce urodzin słynnego kompozytora, Fryderyka Chopina. Tu właśnie znajduje się dzisiaj Muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli. Dostrzegalne z okien pociągu Retro wieże kościoła obronnego w Brochowie, to miejsce chrztu Fryderyka Chopina, a także ślubu jego rodziców oraz siostry.


Pociąg zatrzymuje się na przystanku Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Ten kompleks, jako jeden z rezerwatów biosfery UNESCO, przyciąga niezapomnianym kontrastem wydm i mokradeł, porośniętych lasem sosnowym. Następnie na pasażerów wycieczki czeka piknik z ogniskiem na polanie zlokalizowanej w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach nad rzeką Łasicą.

Dzięki adaptacji dawnego przedszkola kolejowego na potrzeby Centrum Edukacyjno-Turystycznego, od 22 października 2015 r. Muzeum Kolei Wąskotorowej dysponuje nowymi przestrzeniami wystawowymi, konferencyjnymi oraz edukacyjnymi. Tutaj również znajduje się kasa oraz wejście główne do jednostki wraz z parkingiem. Zaaranżowane zostały nowe ekspozycje oraz przygotowana oferta edukacyjna, związana z historią kolejnictwa i dziejami ziemi sochaczewskiej.W ostatnich latach muzeum we współpracy z licznymi partnerami zorganizowało wiele nowych imprez o charakterze plenerowym bądź kameralnym. Noc Muzeów, Dzień Dziecka w Stylu Retro, Motoserce, Wakacje z Wąskotorówką, Ferie z Wąskotorówką, czy Mikołajki z Wąskotorówką przyciągnęły do placówki wielu nowych gości. Rok 2018 przyniósł rekordy frekwencyjne i to zarówno w zakresie liczby pasażerów pociągu Retro jak i ogólnej liczby zwiedzających. W okresie tym muzeum odwiedziło aż 29 777 osób, w tym 15 072 korzystało z przejażdżki zabytkowym składem.